reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
MUSUL OPERASYONUNA DEVAM
Hamit Tekkanat Hamit Tekkanat
19.10.2016 12:53


36 ülkenin katıldığı Musul operasyonunda Türkiye neden yok? Neden Irak Başbakanı Abadi, Başika’dan Türk askerinin çekilmesini istiyor. 

 

İsmi konsun ya da konmasın bugün Irak’ta yaşanan bir mezhep savaşıdır. Bir yanda Radikal İslam’a yönelen IŞID, diğer yanda Şiiler savaşıyor. Gerçi merkezi Irak kuvvetleri içerisinde Sünni aşiretler de mevcut ancak IŞID’in tamamı Radikal İslam’ı benimsemiş Sünnilerden oluşuyor. Batı ülkeleri Müslümanların birbirini boğazlamasını seyrederken, daha fazla kan dökülmesi için de ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.

 

Batının istediği parçalanmış, birbirine düşman bir Müslüman dünyası. Müslüman dünyası bölünüp birbirini boğazlarsa hem batıya bir tehdit oluşturmayacak, hem de sömürülmek için uygun hale gelecek. BM güvenlik konseyinin 5 önemli üyesi dünyanın en fazla silah satan 5 devletidir. Bu devletler silah ticaretinin devam etmesini, ancak tehlikenin kendilerine zarar vermemesini istiyorlar.

 

Musul operasyonunda ABD’nin tutumunu da eleştirmek gerekir. ABD ile Türkiye NATO’da müttefik, ABD’nin Türkiye’de askeri üsleri var, ABD Türkiye’nin Musul operasyonunda olmasını istemediği gibi PKK/PYD’ ye bu hakkı tanıyor.

 

ABD dost mu, yoksa düşman mı bunu anlamak giderek zorlaşıyor. Türkiye’nin ABD ile ilişkilerini masaya yatırma zamanı geldi sanıyorum. 

 

36 ülkenin katıldığı Musul operasyonunda Türkiye neden istenmiyor? Bu sorunun cevabı olarak şunlar söyleniyor;

 

—Yeni Osmanlıcılık korkusu; Davutoğlu başbakanken eski Osmanlı toprakları üstünde hakkımız olduğuna dair iddialı sözler söyledi. Bu sözler tarihinde Osmanlı korkusu olan ülkeleri iyice tedirgin etti.

 

—Türkiye’nin mezhepçi yaklaşımla suçlanması; Abadi, Şii İran’ın desteğini aldığı için, Sünni Türkiye’nin Irak’ın içerisinde mezhepçilik yaptığını iddia ediyor. Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar Sünni cephenin mimarları olarak görülüyor.

 

—Cumhurbaşkanının diploması, diline uymayan konuşmaları Irak’ı tedirgin ediyor. Cumhurbaşkanı bir yandan Abadi’yi küçümseyip yerden yere vururken, diğer yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarını Irak’a görüşmeye gönderiyor. Bağırıp çağırmakla maalesef dış politika yürütülemiyor. 

 

Bu savaşın ne kadar süreceği belli değil, ancak belli olan bir şey var; Bu savaş Kürtlere yarıyor. Kürt yönetimi altındaki topraklar sürekli büyüyor.   

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Hamit Tekkanat Diğer Yazıları