reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
KÖPEKBALIKLARI KANSER OLUR MU?
Doğukan Mutlu Doğukan Mutlu
12.02.2016 16:57
Halk arasında köpekbalıklarının kansere yakalanmadığı ve etlerinin özellikle cilt kanseri ve kalp rahatsızlıklarını tedavi edici nitelikte olduğuna inanılır. Laboratuvar çalışmalarında sığır ve köpekbalığı kıkırdağı kullanılarak kanseri önlemeye yönelik çalışmalar yapıldığı doğru ancak köpekbalıklarında örnekleri ile sık karşılaşılmasa da kötü huylu pek çok tümöre rastlanmıştır. Bu çalışmalara göz atmak için Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute) sayfasına göz atabilirsiniz.

Etlerinin kanser tedavisinde kullanılmasına gelecek olursak beyin tümörleri üzerinde yapılan çalışmalarda köpekbalığı etinin hiçbir etkisi görülmemiştir. Öte yandan başka bir çalışmada ise sadece tumor-fighting immune cells denilen kanda tümör hücreleri ile savaşan hücrelerde artış gözlenmiştir. Bu da olumlu bir gelişme ancak tek başına yeterli değil.

Sonuç olarak köpekbalıkları kanser olabilmektedir, ayrıca bu hayvanların etleri kanser tedavisinde kullanılabilir diyemeyiz. Aşağıdaki görselde Avustralyalı araştırmacıların fotoğrafladığı ve ağzında tümör kitlesi bulunan bir Büyük Beyaz Köpekbalığını görüyoruz.
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Doğukan Mutlu Diğer Yazıları