reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
ANADOLU TOPRAKLARINDA FİLİZLENEN TEMİZ ENERJİ
Adil Can Kavcar Adil Can Kavcar
24.06.2016 23:44

Ülke olarak sanayileşmenin değerini fazlası ile anladığımız bu günlerde, içinde bulunduğumuz yüzyılın dinamizmine ayak uydurmamız açısından enerji üretimine her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duymaktayız.


Bu ihtiyacımızı karşılamak için her yol ve yöntemi denemekten çekinmeden kimi zaman doğru kimi zaman ise yanlış adımlar atmaktayız.


Yaşadığımız yüzyıl aslında bizlere enerjinin doğanın kendisi olduğunu öğretmektedir.

Günümüz teknolojisi ile yenilenebilir enerji kaynakları (Güneş, Rüzgâr, Dalga vb.), yenilenemez enerji kaynaklarından (Petrol, Doğalgaz vb.) daha düşük yoğunlukta üretilmesine karşın önümüzdeki yıllarda bu durumun değişim göstereceğini ummaktayız.


Gelişen dünya ile birlikte enerji üretim sektöründe de önemli bir paya sahip olacak olan güneş enerji santralleri de ülkemizdeki en önemli yenilenebilir kaynaklardan biridir.


Dünya’da örnekleri görülen güneş kuleleri, hareketli ayna sistemleri, bilgisayar kontrollü güneş panelleri henüz ülkemizde yaygın olmamasına karşın bazı firmaların özverili AR-GE çalışmaları ile çeşitli entegreler yapılan güneş panelleri artık ülkemizde eskisinden daha çok alanda ve yüksek verim ile faaliyet göstermektedir.


Biz mühendisler de bunun farkındalığı ile hareket ederek güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrildiği santralleri merceğimize almış bulunmaktayız.  


Yine bu farkındalık ile hareket ederek, Enerji Komisyonu’nun 11. Dönem yönetimi olarak ilk icraatımız olan kuruluşunuzun Tavas-Çağırgan Güneş Enerji Santraline yaptığımız inceleme gezisini, odamızın ve değerli Bereket Enerji yönetiminin desteği ile gerçekleştirdik.


1250 m. rakıma sahip 125 dönüm alana kurulmuş 6,5 MW elektrik üretim gücüne sahip tesisinizin her şey den önce doğa dostu ve yenilenebilir olması, ülke, bölge ve yöre ekonomisine olan katkısı ve yine tesis içerisinde gerçekleştirdiğiniz AR-GE faaliyetleri katılımcı üyelerimiz ve yönetimimiz olarak bizleri bu ülkenin çevreye duyarlı her bireyi gibi ziyadesi ile gururlandırdı.


Tesisinizde çalışan her bireyin görev ve sorumluluk duygusu bize verilen bilgilendirme toplantısından başlayarak gezimizin sonlandığı ana kadar tüm üyelerimize ziyadesi ile yansıtıldı.


Gerçekleştirdiğimiz inceleme esnasında bizlere her konuda ki bilgi ve desteğini esirgemeyen Levent Karaman Bey başta olmak üzere tesis şefiniz ve diğer tüm Bereket Enerji personeline teşekkürü borç bilirim.


Doğanın kalbinde filizlendirdiğiniz temiz enerjinin ülkenin her köşesinde yaygınlaşmasını temenni ederim.


Saygılarımla,

Denizli MMO

Enerji Komisyonu Başkanı

Adil Can KAVCAR

     

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Adil Can Kavcar Diğer Yazıları