reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
OSMANLI’DAN TÜRKİYE CUMHURİYETİNE GEÇERKEN
Fikret Karatepe Fikret Karatepe
19.05.2021 11:13
Ali Kemal, Peyamı-Sabah gazetesinde Atatürk ve arkadaşları için şunları yazıyordu:

“Çanlarına ot tıkanıyor, moralleri pek düşük, çoğu yalınayak, teçhizatları noksan, gerçi bir kaç kamyonları var ama hepsi kullanılmaz halde, motoru bozuldu mu tamir edemiyorlar, benzinleri yok, yedek parçaları yok, taşıma için ancak mandakarı var. Mustafa Kemaller faydalı hiçbir işe yaramazlar! Hamd olsun sayıları azdır, bunları hastalanmış uzuv gibi kesip atmalı!”

“Derme çatma bir ardu kurmuşlar, dövüşüp duruyorlar zırzoplar! Tam istiklâl isteriz diye tutturmuşlar, halbuki ne demiş Arap: Elhükmü limen galebe! Galibin dediği olur. İşte bu kadar.”

“Bu millîci mahluklar kadar başları ezilmek ister yılan hayâl edilemez. Düşmanlar onlardan bin kere iyidir!”

Mustafa Kemal de 25 Ağustos 1922 gecesi Kocatepe’de şunları söylüyordu:

“Allah’ım, senin bana verdiğin fikir ve zekâ ile ben bütün planlarımı gerçekleştirdim. Bundan sonrası artık senin mukadderatın.”

16Mayıs 1919 günü İstanbul Boğazı’ndan başlayan Türk’ün bağımsızlık ümidi, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’da ete keniğe büründü; 9 Eylül 1922 günü Mehmetçiğin İzmir’de göndere Türk bayrağını çekişiyle Türk milletinin bağımsızlığı gerçekleşiyordu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Fikret Karatepe Diğer Yazıları