reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
SARIKAMIŞ
Kenan ÖZEK Kenan ÖZEK
22.12.2019 19:29

Osmanlı imparatorluğu ile Almanya, birinci dünya savaşına birlikte girmeye karar verince, Almanya Osmanlıya yüzde 6 faizle 5 milyon altın borç verdi. Bunun karşılığında Osmanlı padişahı V. Mehmet'ten, "Cihad-ı Ekber" ilan etmesini istedi. Yani Osmanlıya bağlı Müslüman halklara, savaş için Alman parasıyla Cihad ilan ettirdi. Buna Alman malı Cihad denildi.

 

Saraya damat olan Enver paşa, Almanların da desteğiyle başkomutan vekili yapılmıştı.

 

Osmanlı ordusunun her kademesinde Türk subayları Alman subayların komutası altına sokulmuştu.

 

2 ağustos 1914 günlü Osmanlı-Alman gizli askeri ittifak Antlaşmasıyla, Osmanlı Genel Kurmay Başkanı'nın Almanlardan olması sağlanmıştı. Padişah V.Mehmet'in onayıyla yürürlüğe giren bu gizli antlaşmaya göre, Alman General Bronsart von Schellendorff, Osmanlı'nın ilk Alman genelkurmay başkanı olmuştu.

 

VE o uğursuz Sarıkamış faciasına Enver Paşayı bu Alman komutan yönlendirdi.

 

Almanya, Polonya cephesinde Rusya ile savaşıyordu. Bu nedenle Rusya'ya yeni bir cephe açmak ve Rus ordusunun gücünü ikiye bölmek için, Osmanlı ordusunun kafkas bölgesine doğru bir sefer başlatmasını istedi.

 

Enver Paşa bu Alman talimatı üzerine, 90 bin kişilik Türk ordusunu, hazırlıksız olarak Sarıkamış dağlarına Rus ordusuyla savaşmaya gönderdi.

 

Bu 90 bin askerden ancak 12.000 kadar er pek acıklı bir durumda geri dönebildi. Geri kalanı vurulmuş, açlıktan ölmüş, donmuş veya esir düşmüştü.

 

Bu Sarıkamış faciasının yaşanmasına önemli bir sebep te, o sırada ABD ve Rusya'nın iki koldan yönetip kışkırttığı Ermeni vatandaşlarımızın Türk halkına karşı katliamlara kalkışması ve büyük kısmının Rus ordusuna gönüllü katılmasıdır.

 

Her şey, Almanya'nın Osmanlı'ya ve dünyaya tek başına egemen olması için yapılıyordu.

 

O sırada 7. Ordu kumandanı olarak Suriye-Filistin cephesinde görev yapan Mustafa Kemal, Osmanlı ordusunun Almanya tarafından yönetilmesine şiddetle karşı çıkmıştı. Defalarca İstanbul'a Enver paşaya ve Sadrazam'a rapor gönderdiği halde dikkate alınmamıştı.

 

Gönderdiği raporlarda Almanya'nın asıl gizli amacının Türkiye'yi sömürge yapmak ve ülkenin bütün kaynaklarına el koymak olduğunu anlatmıştı.

Kimseye dinletemedi.

 

Bu facia dahi kimseye ders olmadı.

 

İkinci dünya savaşından sonra, ABD'nin emrine girdik. Bir daha çıkamadık.

 

Borçla yaşayan ülkeler, borç aldıkları ülkelerin sömürgesi olmaya mecburdurlar.

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Kenan ÖZEK Diğer Yazıları