reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
ESED’LE GÖRÜŞMEMEK
Hamit Tekkanat Hamit Tekkanat
04.11.2019 20:27

Sokaktaki vatandaşa sorunuz; En sevmediğiniz ülke ve Dünyanın en kaliteli ülkesi hangisidir. Alacağınız cevap belli; ABD!

 

Nerede bir karışıklık varsa bilin ki orada ABD’nin parmağı vardır. Büyük Orta Doğu projesi (BOP) diye bir şey ortaya attılar Ortadoğu kan gölüne döndü. Haritaya bir bakınız, Pakistan, Afganistan, Irak, Suriye, Mısır, Yemen, Libya karışık. Türkiye en sakin ülke ama Suriye’de askerleri çatışma ortamında. Bu ülkelerin hepsinde ABD’nin parmağı var.

 

Bunca pisliğine rağmen ABD ile sürekli görüşüyoruz, görüşme de yetmiyor Suriye konusunda mutabakat imzalıyoruz. Devlet adamlarımızın gözü-kulağı ABD’den gelen mesajlarda, adeta Trump’la yatıp kalkıyoruz. Eli kanlı ABD ile her türlü konuyu görüşmek normal ama eli kanlı denilen Esed’le görüşülemez, acaba neden? Eğer Esed’in yerinde Trump olsaydı hayır denilebilir miydi?

 

İkiyüzlü bir politika izleniyor. Ülkesindeki iç sorunlarla boğuşan, varlığını ancak Rusya’nın desteği ile koruyabilen Esed zoru başardığı için ülkesinde kahraman bile olabilir. Irak’ta Saddam devrildi, ülke bölündü, iç çatışmalar yaşanıyor. Libya’da Kaddafi devrildi, ülkede iç savaş var. Suriye’de iç savaş yok, radikal dincilerle laiklerin savaşı var, dünya Esed’in arkasında Esed bu savaşı er ya da geç kazanacak.

 

Acaba Türkiye’nin Esed’le görüşmeme sebebi, onun zayıflığı mı yoksa altında başka sebepler mi var?

 

Esed giderse Suriye’nin Irak ya da Libya gibi olmayacağının garantisini kim verebilir. Ortadoğu’da ülkeler demir yumrukla idare edilmeye alıştırılmış, oralarda lider giderse kaos yaşanıyor. Esed’in kalması gitmesinden çok iyidir. Eğer Esed’in kalmasına razı isek görüşmemek için de hiçbir bahane üretilmemelidir. Eli kanlı biriyle konuşmak onun icraatlarını kabul etmek manasına gelmez.

 

Suriye batağından kurtulmanın yolu Esed’le görüşmek hatta barışmaktan geçiyor. Atalarımız “Kanı kanla yıkamazlar, karı suyla yıkarlar” diye boşuna söylememiş.

 

Daha geç olmadan Esed’i tekrar ‘Esad’ yapmanın zamanı geldi!

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Hamit Tekkanat Diğer Yazıları