reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
İDLİP’TE SIKIŞTIK
Hamit Tekkanat Hamit Tekkanat
27.08.2019 14:57

İdlip Suriye’nin bize komşu bir vilayetidir. Suriye’deki radikal dinci militanlar (HTŞ, El-Nusra, El Kaide) diğer bölgelerden kaçarak yada tahliye edilerek İdlip vilayetine toplandılar.

 

Bu militanlar ki Suriye hükümetine göre teröristtirler, aralarında eski Rus Cumhuriyetlerinden, Çin’nin Uygur Bölgesinden, Arap ülkelerinden ve ülkemizden gidenlerin bir araya geldiği karmaşık, eli kanlı tiplerdir. Rusya, Çin ve Suriye hükümeti bu teröristleri imha etmek, ya da etkisiz hale getirmek istiyor.

 

Bizim hükümetimiz ise İdlip’te çatışma çıkması halinde halkın sığınabileceği tek yer Türkiye olduğu için savaşsız çözüm istiyor. İdlip’te çatışma çıkmaması için etrafında 12 gözlem noktası kurduk. Bu gözlem noktalarının görevi hem çatışmayı önlemek hem de İdlip’teki ağır silahların teslimini sağlamaktır. Türkiye İdlip’teki teröristlere söz dinletemedi. O bölgeye gönderilen Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu da teröristlerce püskürtüldü. Şimdi Rusya ve Suriye halkı olarak Türkiye’nin aldığı sorumluluğu yerine getirmediğini söylüyor ve İdlip’te saldırılarına devam ediyor.

 

Bizim gözlem noktalarımızdan birisi Suriye Ordusu tarafından kuşatılmış durumda, ikmal ancak havadan yapılabilir. Dış İşleri Bakanımız Çavuşoğlu bu gözlem noktasının boşaltılmayacağını söylüyor ki, yanlış bir düşünce.

 

Kuşatılan ve Suriye Ordusunun tehdidi altında olan gözlem noktası, görev yapamaz, Suriye Ordusunun geri çekilme ihtimali olmadığına göre kuşatılmış askerlerimiz ne kadar ve maksatla orada tutulacaktır.

 

Suriye saldırılarına devam ederse, aynı tehlike diğer gözlem noktaları içinde geçerlidir.  Durumun kritik hal alması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, aniden Rusya’ya gitme kararı aldı.

 

Putin muhtemelen arabulucu rolü oynayacak, “Tavşana kaç tazıya tut” diyerek bizim lideri oyalayacaktır. Rusya, Çin, İran İdlip’in temizlenmesini istiyor, bunun içinde Suriye Ordusunu destekliyorlar. Bizim yapmamız gereken arabulucu olmak değil, sınırlarımızın güvenliğini sağlamaktır.

 

Gözlem noktaları görev yapamadığına göre Mehmetçiğin kanı dökülmeden derhal boşaltılmalıdır. Nihaiyi çözüm Suriye Hükümetiyle anlaşmaktır.

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Hamit Tekkanat Diğer Yazıları