reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
BÜYÜK ZAFERE NASIL GELİNDİ
Kenan ÖZEK Kenan ÖZEK
27.08.2019 14:48

600 yıllık Osmanlı imparatorluğundan kalan, yıkıntı, ölüm, açlık, yoksulluk ve teslimiyetti.

Atatürk önderliğinde Milli Mücadele başlatıldığında, Türk milleti çarık, iç çamaşırı, nal, mıh ve bir dilim ekmeğe dahi muhtaçtı.

 

Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisinde, her görüşteki tüm milletvekillerince, 5 ağustos 1921 de oy birliği ile Başkomutanlık yetkisi verilince, Atatürk son tedbirleri almaya girişti.

Bu nedenle Atatürk ilk iş olarak, Ordu için kullanılmak üzere, 7-8 ağustos 1921 günlerinde -Ulusal yükümlülük- kanunu çıkartarak, ordunun acil ihtiyaçlarını karşılamak için, yoksul vatandaşların ellerinde kalan son malzemelerin yüzde 40'ını tekrar Orduya vermek üzere devlete teslim etmelerini istedi.

 

Çünkü Türk milleti için bu savaş varlık yokluk meselesiydi. Bunu da kaybedersek, ya da bazıları gibi- İngiliz’in, ABD’nin mandası olalım dersek, Türk milleti tarihten silinecekti.

Bununla beraber, İslamiyet’te tarihin çöplüğüne atılacaktı.

 

Atatürk sadece Türk milletinin değil, İslam dininin de en büyük kurtarıcısıydı.

Sadece Türk milletinin ve İslamiyet’in kurtarıcısı değil, ezilen sömürülen, köleleştirilen tüm toplumların kurtarıcısı, yol göstericisiydi.

 

Aşağıdaki bu kanun bunu hazırladı.

 

2 Numaralı emir:

 

Şehirler, kasabalar ve köylerdeki her ev birer kat çamaşır( külot ve fanila veya benzeri iç giyim) ,birer çift çorap ve birer çift çarık hazırlayarak belirli süre içinde komisyona teslim edecektir.

 

Ordu ihtiyaçlarında kullanılacak bu giyecekler, mahalli özellikler göz önünde bulundurularak hazırlanacaktır.

 

3 Numaralı emir:

Tüccar ve halk elinde bulunan çamaşırlık bez, patiska, pamuk, yıkanmış ve yıkanmamış yün ve tiftik, erkek elbisesi yapımına yarayan her türlü kışlık ve yazlık kumaş, kösele taban astarlığı, sarı ve yeşil meşin, sahtiyan, mamul ve yarı mamül çarık, potin, demir kundura çivisi, tel çivi, kundura ve saraç ipliği, nal ve nal yapımında kullanılan demir, mıh, yem torbası, yular, belleme, kolan, kaşağı, gebre, semer ve urganların % 40 'ını

Tekalifi Milliye Komisyonuna teslim edilecektir. Teslim edilen malların bedelleri daha sonra devlet tarafından ödenecektir.

 

Aslında yoksul, tükenmiş Türk milletinin bu son fedakarlığının bedeli, yalnızca bir kaç kuruş karşılık değil, Tam Bağımsız bir ülke oldu. Bağımsız bir vatan oldu.

 

Şimdi aynı düşmanların yetiştirdiği satılmış ayrılıkçı örgüt ve sahte dinci cemaatler, Atatürk'ün bu kadar zor şartlarda kurduğu devleti yıkmaya çalışıyorlar.

 

Neyi nasıl kazandığımızı bir daha düşünüp, düşüncelerimizi ve vatan davamızı, düşmanların yönettiği siyasetçilerin söylemlerine göre değil, yukarıdaki kuruluş ve kurtuluş gerçeklerine göre oluşturalım. 

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Kenan ÖZEK Diğer Yazıları