reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
DEVLET VE DİN
Kenan ÖZEK Kenan ÖZEK
19.07.2019 14:17

Bundan yaklaşık 20 yıl önce TV. de haberleri izlerken, ben ağlıyordum.

Kanal değiştirirken baktım başka bir kanalda Fettullah hoca diye anılan birisi de sürekli ağlıyordu.

 

Dedim ki: ne kadar dürüst, hassas, merhametli, adaletli bir din adamı. O da benim gibi haberlerdeki masum Müslüman insanların kitleler halinde hunharca katledilişine dayanamıyor. Hıçkırıklarla ağlıyor.

 

Biraz dikkatli dinleyince anladım ki aynı şeye ağlamıyoruz.

 

Ben, Müslüman ülkelerin batılı ülkelerce işgal edilip, halkının hunharca katledilmesine ve petrollerine zorla el konulmasına ağlıyordum.

 

Bu hocanın ise bu konularla asla ilgisi yoktu. Meğer bundan 1300 yıl önce, herhangi bir din adamının yolda giderken ayağına taş değdiğini ve bir parmacığının uff olduğunu anlatarak hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Kitleleri de bununla ağlatıyordu.

 

Tüylerim ürperdi.

Bu hocayı dikkatle incelemeye aylarca devam ettim. Insanların gerçek sorunlarıyla, acılarıyla hiç ilgilenmeden öyle sistemli bir şarlatanlık yapıyordu ki, o günlerde notunu verdim.

Bu adam şarlatandır. Görevlidir. Vicdansızdır, sahtekardır, soytarıdır, kitleleri uyutup soyulmalarına yardım eden bir ajandır dedim.

 

Peki arkadaşlar, böyle bir insanın gerçekten insanlık düşmanı, sahtekar bir hain olduğunu anlamak için daha başka ne gibi belgelere ihtiyaç vardı. Ben birkaç aylık incelememle, bu adamın insan yararına, Müslüman yararına, ülke yararına hiçbir somut amaç taşımadığını anladım da, siyasetçiler neden anlamadı.

 

Bunun ayrıca belgesi mi olur, ispatı mı olur. Adamın uygulamadaki iyi-kötü tercihlerine, doğru-yanlış tercihlerine, taraf olduğu siyasi değerlere ve parayla ilişkilerine bakarsanız her şey anlaşılıyordu.

 

Adam, uygulamalarıyla niyetini ispat ediyordu.

Ama benim halkımın önderleri, sadece ibadetlerine, kıyafetlerine ve dini söylemlerine bakarak onu ilahlaştırıp halka beğendirmişlerdi.

 

Oysa bu adam, Irak'ta her gün yüzer yüzer, biner biner Müslüman katledilmesine üzülmüyorrrdu.

 

Beşikteki Müslüman çocuklarının, analarının kucağından Amerikan askerlerince zorla alınıp, duvarlara çarpa çarpa öldürülmesine ağlamıyoooooordu.

 

Müslümanların petrollerine, küresel tefeci şirketlerce el konulmasına ağlamıyooordu.

Tam bağımsız gelişmiş Müslüman Libya ülkesinin, ABD önderliğindeki güçlerce zorla işgal edilip petrollerine el konulmasına ağlamıyorrrdu.

 

Libyalı Müslümanların, herşeylerini kaybedip, açlıktan bir lokma ekmek için denizlerde boğulmalarına ağlamıyorrrdu.

 

Yemen'de, Somali'de, Afganistan'da Müslüman halkın açlıktan kırılmasına ve hemen bitişiğinde Suudi Prenslerinin yüz milyarca dolar servetlerle eğlencenin, lüks'ün, her türlü ahlaksızlığın zirvesinde yaşamalarına ağlamıyoooooordu.

 

Türkiye'de üretimin bilerek azaltılıp, yıllardır küresel tefecilerden alınan yüksek faizli borçlarla geçinilmesine ağlamıyoooordu.

 

Bu sayede ülkede ahlaksızlığın, adaletsizliğin, namussuzluğun, açlığın artmasına ağlamıyooordu.

 

Arkadaşlar, bundan daha büyük dinsizlik mi olur. Allahsızlık mı olur.

 

Bunun yerine, 1300 yıl önce herhangi bir din adamının yolda giderken ayağına taş değmesiyle, bir parmağı kanamış, uff olmuş, bunu anlatıp dövüne dövüne ağlıyordu.

Ve anladım ki tüm bunları, işgalcilerin, soyguncuların, tefecilerin işlerini kolaylaştırmak için yapıyor. Kitleleri böyle, efsanelerle, hurafelerle, rivayetlerle, hayali sorunlarla oyalayıp, insanların haksızlıklara isyan etmesine engel oluyordu. Müslümanların, ezilenlerin haklarına sahip çıkmalarına mani oluyordu.

 

Tüm bunlar gözümüzün önünde olurken, neden bu kadroların Türk devletine silahlı saldırıya geçmelerine kadar beklendi.

 

Ülke ve Türk devleti düşmanı bu ve benzeri cemaatleşmelerin, ülkeye ve Din'e verecekleri her zararı hepimiz çekeriz.

 

Fethullah örgütlenmesinin bu millete vereceği zararı, rahmetli düşünür ve araştırmacı yazar, Doç.dr. Necip Hablemitoğlu TV. lerde ve kitaplarında bütün belgeleriyle anlatmıştı. Ondan birkaç ay sonra da bir süikastle öldürüldü. Ama bu çok değerli bilim insanına kimse sahip çıkmamıştı.

 

İşte siyasetçiler ve muhafazakar aydın önderler Fethullah'ı halka ilahi kahraman olarak bellettiği için, bugün sokaklara dökülen vatandaşlarımızın çok büyük bir kısmı dahil, herkes "hocaefendi" diye önünde eğiliyordu.

 

Oysa bu adam hiç siyaset değiştirmemişti. Hep aynı yolda devam etmişti.

 

Şimdi bu kadroları devlet kademelerinden uzaklaştırıp, yerine bir başka benzer cemaat yapılanmaları yerleştiriliyorsa, bunun da acısını ileriki yıllarda daha acı bir şekilde çekeriz.

 

Şimdi Türkiye’nin tamamına yakınına Fethullah örgütlenmesinin çok kötü olduğu belletildi ama, nedeni sadece son silahlı kalkışmaya bağlandı. Oysa bu ülke, bu millet ve bu Din için çok zararlı olduğu siyasi, Dini, kültürel ve ekonomik nedenleriyle tam olarak anlatılamadı.

Onun için aynı amaçlı benzer dini görünümlü hainlikler devam edecektir.

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Kenan ÖZEK Diğer Yazıları