reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
KABİLECİLİK- IRKÇILIK- MİLLİYETÇİLİK
Fikret Karatepe Fikret Karatepe
18.07.2019 16:01

Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin sahip olduğu millî değerlerin üzerine kurulmuştur. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlık sebebi Türklüktür!..

 

Türklerde Hunlardan itibaren milliyetçiliğin varlığı kesin delillerle ispatlanmış ama ırkçılık ve kabileciliğin Araplarda olduğu gibi ayrılıkçılık gerekçesi olarak kullanıldığına dair bir bulgu yoktur.

 

Türklerde Fransız İhtilalinden asırlarca önceden milliyetçilik vardı. Türklerde özgüven yüksekliğinden dolayı, yabancılar gibi hareket etme davranışları da mevcuttur. Nitekim Bilge Kağan, 732 yılında kardeşi Kül Tigin adına diktirdiği mezar taşına bu konudaki uyarılarını da yazdırmıştır:

 

Ey Türk! Çinlilere yaklaştıkça Türklüğünü unuttun. Beylik erkek evladın köle, hanımlık kız evladın cariye oldu!.. Ey Türk! Titre ve kendine dön!.. Üstte mavi gök çökmese, altta yağız yer delinmese senin ilini ve töreni kim bozabilir?!?

 

Araplarda ırkçılık ve kabilecilik İslâmiyetten önce olduğu gibi İslâm’ı kabul ettiklerinden sonra da vardı. Abbasi ordusundaki Türk askerlerin Arap kızları ile evlenmeleri yasaktı. Ama Türk kızlarının Arap gençleri ile evlenmesi serbestti... Sizce bu ırkçılık değil de nedir?..

 

Osmanlı Devleti içinde milli uyanış bakımından en son kendine gelen millet de devletin asıl kurucusu Türk milleti olmuştur!

 

Ne yazık ki Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Türk milliyetçiliğini ırkçılık ve küfür olarak suçlayanların hiçbiri soy olarak Türk değildir!..

 

Türk milleti, Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşadığı Türklük ve milliyetçilik düşmanlığı ile tekrar karşı karşıya bulunmaktadır! Çıkış yolu, Türklüğe ve Türk milliyetçiliğine daha sıkı sarılmaktır!

 

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE! 

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Fikret Karatepe Diğer Yazıları