reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
KADER Mİ TALİH Mİ TALİHSİZLİK Mİ?..
Fikret Karatepe Fikret Karatepe
12.07.2019 15:26

Osmanlı İmparatorluğu, kuruluşundan itibaren, Avrupa Asya ve Afrika kıtalarından toprak kazanmıştı. Ne var ki 1683 2. Viyana Kuşatması, Osmanlı’nın Batı karşısında önce duraklamasının, sonra gerilemesinin önünü açtı!..

Kazanılan topraklar kaybedilmeye başlandı...

 

Nihayet 1. Dünya Savaşı sonunda 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Barış (!) Anlaşmasıyla Osmanlı, Anadolu topraklarını koruyamaz duruma düştü!..

 

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışından itibaren Anadolu’da vatanı kurtarma kıvılcımı çaktı. 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşundan sonra vatan toprakları Türk milletinin hakimiyetine geçti.

 

O tarihten sonra Türkiye Cumhuriyeti hiç toprak kaybetmemişti. Aksine Hatay, Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katıldı.

 

1974 yılında Ecevit - Erbakan koalisyon hükümeti, Kıbrıs Türk’ünü kendi vatanı Kıbrıs’ta özgürlüğe kavuşturdu.

 

O tarihten sonra ilk toprak kaybı, AKP iktidarı döneminde yaşandı. Stratejik Derinliği iyi hesap edemeyen Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu bir dönemde Suriye toprakları içinde Türk bayrağının dalgalandığı Süleyman Şah türbesinin yer aldığı Caber Kalesini terk ettik!... Bugün Caber Kalesinde Amerikan askerleri konuşlanmış durumda.

 

Yani Türkiye Cumhuriyeti, 1922 yılından bu yana ilk kez mevcut iktidar döneminde toprak kaybetti. Adalar Denizindeki Türk adalarının Yunan işgaline terk edilmesi de aynı iktidar döneminde gerçekleşti!..

 

Kader mi talih mi talihsizlik mi?..

 

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE! 

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Fikret Karatepe Diğer Yazıları