reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
TC’NİN DÖNÜŞÜ
Hamit Tekkanat Hamit Tekkanat
06.05.2019 13:44

AKP iktidarının bir özelliği de kendinden önceki iktidarları beğenmemek, onların yaptıklarını sürekli küçümsemektir. Bu nedenle olmalı ki kendilerinden önceki dönemi “Eski Türkiye” olarak tanımlıyorlar.

 

Kendilerini dev aynasında gören AKP’lilerin tarihten ders almak gibi bir niyetleri de yok. Yanlış yapınca “Allah bizi affetsin” deyip işin içinden sıyrılıyorlar. Biliyorlar ki ne yaparlarsa yapsınlar kendilerine körü körüne inanan bir kitle var.

 

Geçmişten ders almayan AKP iktidarı Kürt meselesinde kendilerinden önce yapılanları küçümseyerek silahla çözümün olmayacağı kararına vardı ve çözüm sürecini başlattı. Güya Kürt meselesi diyalogla çözülecekti.

 

Bölgede operasyon yetkisi askerden alındı, valilere verildi. PKK’lılar elini kolunu sallaya sallaya şehirleri hendeklerle doldurdu, mühimmat depoladı, askerler taşlandı, hakarete uğradı, bölgede görev yapan komutanlar ipe sapa gelmez iddialarla itham edildi. PKK’ya yaranmak için resmi kurumlardaki TC yazıları kaldırıldı. O günlerin gözde devlet adamı Bülent Arınç yapılanları marifetmiş gibi anlatırken “Öcalan’a sayın denmesini suç olmaktan çıkardık, posterleri ve afişleri rahatça kullanıyorlar” diye açıklama yapmıştı.

 

Çözüm süreci iktidarın isteğinin tam tersine sonuçlandı. Savaş alanı olan şehirler harabeye döndü, 793 güvenlik görevlisi şehit edildi, 314 sivil yurttaş hayatını kaybetti. Maddi zarar milyarları buldu, göç edenlerin sayısı meçhul. Çözüm süreci tersine döndü ama iktidarın TC alerjisi hiç değişmedi.

 

31 Mart yerel seçimleri, öncesi, PKK ile yaptıklarını unutarak CHP’yi PKK ve FETÖ ile işbirliği yapmakla suçladılar. CHP’liler için “Bunlar zillet ittifakı, şer ittifakı, bu ittifak kazanırsa evlerinize gelen su faturaları dâhil hepsini PKK’lı militanlar getirecek” dediler. Millet bu sözlere itibar etmedi. AKP’nin kaldırdığı TC levhalarını CHP’li belediyeler tekrar yerleştirdi. Bu arada adı milliyetçi olan partiden hiç ses çıkmıyor.

 

Cumhur İttifakının, Millet İttifakını PKK/FETÖ’cü olmakla suçlaması bir sonuç vermeyince hedefe CHP Lideri Kılıçdaroğlu oturtuldu. Oysa Millet İttifakının başarısı Kılıçdaroğlu’nun şahsından çok, milletin tepkisinden kaynaklandı.

 

AKP iktidarı Atatürkçü, laik cumhuriyet düşmanlığını körükleyerek, ekonomik sıkıntı yaşayan halkı kutuplaştırarak bir yere varamayacağını anlamamakta hala ısrarcı. 

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Hamit Tekkanat Diğer Yazıları