reklam-38-gazeteilan2.jpg
reklam-50-reklam-90-saraybahce-2.jpg
reklam-82-unsal-branda-copy1.jpg
BİR SU BARDAĞI NE İŞE YARAR?
Hüseyin Öztürk Hüseyin Öztürk
12.02.2016 17:28
Yukarıdaki soruyu bütün eğitimlerimde tüm öğrenci ve yetişkinlere soruyorum. Yetişkinlerden ziyade özellikle ilköğretim birinci kademesindeki öğrencilerin hem nicelik hem de nitelik olarak çok güzel şeyler yazdıklarını gözlemlemekteyim. En son bir ilköğretim 3. sınıf öğrencisi yukarıdaki soruya tam 32 tane madde yazdı, aynı soruya bir üniversiteye hazırlık öğrencisi ancak ve ancak 7 madde yazabildi.

Peki, bu farklılığı oluşturan nedir? Neden çocuklar daha alternatif düşünür de, yetişkinler Bu sorunun cevabı galiba ebeveynlerin çocuklarına sordukları sorularda ve çocukların alternatif düşünmeleri karşısındaki tavırlarında gizli. Örneğin; bir çocuk “Harika bir fikrim geldi.” dediğinde bir alternatif sunduğunda çevresindekiler, “Eski köye yeni adet getirme”,“İcat çıkarma” türü söylemlerle alternatif düşünmeyi baltalamakta değiller midir?

Lafa bak “İcat çıkarma” nedenmiş o?

Özellikle ilköğretim öğrencilerinin zihinleri çok hızlı ve etraflıca çalıştığı, beyinlerinin sağ lobu daha baskın çalıştığı için daha fazla alternatif üretebilirler. Çünkü çocukların zihinlerindeyapılamaz, olmaz, imkânsız türü duvarlar yoktur.

Çocuklara şekil veren ebeveynler eğer çocuklarının bu alternatif düşünme süreçlerini törpüleme yerine geliştirme adına çanak tutarlarsa o çocuklardan harika öneriler, sıra dışı Dünya’nın en büyük şirketleri çalışanlarına icat çıkarmaları ve eski köye yeni adet getirmeleri için beyin fırtınaları yaptıkları, ARGE çalışmalarına milyarlarca dolar harcadıkları bilgi çağında, elimizde doğalında varolan çocuklarımızdaki bu yönü desteklemek ve geliştirmek harika düşüncelerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Denizli basın camiasına yeni bir soluk getirmek ve icat çıkarmak için yola çıkan denizlihaberajansı’na başarılar diliyorum.  Baktığınızı GÖRMENİZ, duyduğunuzu DİNLEMENİZ dileğiyle…

Hüseyin ÖZTÜRK
Psikolojik Danışman
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ