reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
İYİ PARTİ
Hamit Tekkanat Hamit Tekkanat
27.10.2017 12:07

Müftülüklere nikâh kıyma yetkisi veren kanun çıkarıldıktan sonra Meral Akşener’in yeni bir parti kurarak siyasi hayatımıza girmesini olumlu buluyorum.

 

Türkiye Cumhuriyeti kadın hakları konusunda dünyanın pek çok ülkesinden önce davranmış, Atatürk sayesinde kadınlar aktif olarak siyasi hayatta, sosyal hayatta yer almışlardır. Ancak Atatürk sonrası kadınların siyaset sahnesinden giderek azaldıkları görülmektedir.

 

Özellikle AKP dönemi, kadınların görevini çocuk doğurmak ve onları yetiştirmek olarak görmüştür. AKP döneminde (15 yılda) kadın bakan sayısı hiçbir zaman ikiyi geçmemiş, tercih edilenler de genellikle başı kapalı olmuştur.

 

Oysa toplumun yarıdan fazlası kadındır. Özellikle AKP döneminde siyasi hayatın söylem seviyesi tarihimizin hiçbir döneminde olmadığı kadar bozulmuştur. Küfür, hakaret, kabadayılık siyaset yapmanın sembolü haline gelmiştir. Siyaset dilinin bu kadar yozlaşmasında sahnede kadınların olmaması da büyük bir etkendir. 

 

Bugün dünyanın pek çok ülkesi kadınlar tarafından yönetilmektedir. Örneklere bakalım; Almanya’da Merkel’i artık tanımayanımız yok, İngiltere, Polonya, Norveç, Bangladeş, Myanmar’ı kadınlar yönetiyor.

 

Tansu Çiller başbakan iken Fransa’da görevli idim. Yabancıların ülkemizde bir kadının başbakan olmasını hayranlıkla izlediklerini görmüştüm. Yine aynı dönemde Tansu Çiller’in teröre karşı aldığı kararlı tutumun teröristler üstündeki psikolojik etkisini unutamam. 

 

Bugün mevcut siyasi partilerden umudunu kesmiş bir çoğunluğun olduğu ortadadır. AKP, iyice yıpranmıştır. Metal yorgunluğu bahanesi ile belediye başkanlarının değiştirilmesi AKP’ye ivme kazandırmaz.

 

Referandumda AKP’nin oy kaybetme sebebi belediyelerin başarısız olmasından çok partinin ülke sorunlarına çözüm bulmakta sıkıntı çekmesidir. CHP’nin oyunu bir türlü %25’in üstüne çıkaramaması, CHP seçmeninde karamsarlık yaratmıştır.

 

MHP ise muhalefet partisi yerine AKP’ye stepne olma görevi üstlenerek adeta AKP ile birlikte yıpranmaktadır.

 

HDP ise giderek siyaset sahnesinden silinmektedir. 

 

Mevcut şartlar yeni bir partinin kurulması için çok uygundur. Eğer Akşener’in partisi halkın umudu olacak tutarlı bir yol izlerse başarılı olması büyük ihtimaldir.

 

Özelikle kadınlarımızın İYİ Partiye sahip çıkmasını bekliyorum. Çünkü giderek laiklikten uzaklaşan ülkemizde en büyük sıkıntıyı çekecek olanlar kadınlarımızdır.  

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Hamit Tekkanat Diğer Yazıları