reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
Yıl 1922
Adil Can Kavcar Adil Can Kavcar
08.12.2016 22:23

 Yıl 1922,

 

8 yıl önce Kuvayı Milliye orduları ile yapılan mücadele içine emperyalist manevra ile sokulan ve savaşı kaybederek darboğaza sürükleneceği anlaşılan Yunanistan, ayni batılılar tarafından satılmıştı. 

 

Geçmişte göstermelik olarak savaşa taraf olmamak adına Basil Zaharoff aracılığı ile Yunan ordusuna gönderilen silah, mühimmat, kamyon ve paranın akışı bıçak gibi kesilmişti. 

 

Yunan hükûmeti üç yıldır hazırlıklarını yaptıkları Afyon tahkimatında ihtiyacı olan harcamalar için tek çare olarak halkına ve Anadolu’nun gayrimüslim bankerlerine sarılmıştı.

 

Bir gecede ülke genelinde kralın emri ile halk, elindeki her banknot drahmiyi ikiye kesmeye zorlandı. Kesilen her drahmi yarı değerinde tedavülde kalmaya devam etti. Yunan halkı, kralına istemeden de olsa 1 milyar drahmiden fazla fon sağlayarak kendisini bir gecede fakirleştirdi. 

 

Bu fonun tamamı Afyon tahkimatı için harcandıysa da yunan ordusu içerisinde söz sahibi olan General Prens Franco, General Hacıanesti, General Trikupis, Albay Plastinas ve Albay Sariyanis tarafından yürütülen ikilikçi ve yanlış idare biçimi nedeni ile Yunan ordusu çok güvendikleri Afyon mevzilerini bir gecede terk etmek zorunda kaldı.

 

Savaş arkasında bırakılan büyük kayıplar ve ekonomik krizleri beraberinde getirerek kralını sürgüne, hükümetini istifaya ve bu çılgın Anadolu macerasını başlatan herkesi de idama kadar götürdü.

 

Peki, Yunanistan bu duruma sürüklenirken varlık mücadelesi veren Ankara hükümeti ne yapmaktaydı?

 

Zaman ile eriyen Yunan ordusundaki yiyecek, silah ve mühimmat depoları Fahrettin Altay öncülüğündeki yarısı süngüsüz Türk süvari birliği tarafından yerle bir ediliyor,

 

Yunanlıların çok güvendikleri İngiliz kamyonlarının, Yarbay Behiç Erkin’in gayrimüslimleri göndererek Mustafa Kemal’den aldığı emir ile Türklerden eğittiği cengâver şimendifercileri sayesinde işlemez hale getiriliyor,

 

Anadolu’da ki tefecilerin el altından Yunanistan’a gönderdikleri kredilerin bir gecede Maliye Bakanı Hasan Fehmi Bey engeline takılıyor,

 

Ankara hükûmetinin 75 mm’lik toplar için parasını bin bir zorluk ile vererek satın aldığı binlerce top mermisi, alicengiz oyunu ile 77 mm olarak gelmesine rağmen Türk mühendislerinin çabaları ile mermileri dolu olarak tornalaması neticesinde, 75 mm’e indirilerek 26 ağustos sabahına yetiştiriliyor,

 

Çok güvendikleri Yunan tahkimatlarının 26 ağustos sabahı bu mermiler ve askerin üstün çabası ile bir gecede yarılıyor,

 

Yunanistan generalleri İzmir’de balolar düzenler iken, Türk öğretmenler tarafından aynı şehrin uç mahallelerinde köy çocuklarına idealist düşünce aşılanıyor,

 

Tüm bunları yıllardır planlayan Mustafa Kemal ise, kendisinin o gece Ankara’da bir çay partisinde gazeteye basın açıklaması yapacağını söylemesine rağmen, aynı saatlerde Afyon Bolvadin’de Çakmaklı konağında taarruzun hedefinin İzmir ve hatta Trakya olduğunu emrediyordu.

 

Yani bir ülke akıl ve sabır ekseninde yeniden hayat buluyordu.

 

Yukarıdaki gibi daha birçok örneğin vücut bulduğu bu mücadele sonunda, şuan içinde bulunduğumuzdan daha zor bir ortamda emperyalist düşünce Anadolu topraklarından def edildi.

 

Peki bizler,

 

Bu mücadelede yer alan her neferin evlatları olan bizler şimdi bu mücadeleye yakışan bir şekil de mi hareket ediyoruz?

 

Darboğazdan geçtiğimiz şu dönemde bu mücadelenin sonunda kazanılan mutlak zaferden ders çıkarmak yerine, Lozan’ı karalamaktan, varoluş hareketini hiçe sayma çabasına girişmekten bıkmadık mı artık?

 

Küçük kolay ve mesnetsiz tedbirler sayesinde bu günlere güç bela gelebilen bizler, dedelerimizin aydınlattığı yoldan ne zaman saptık?

 

BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ
DENİZLİ HABER AJANSI FACEBOOK
Adil Can Kavcar Diğer Yazıları