reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
SANAYİ ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ EV TEKSTİLCİLERİNİ TEDİRGİN ETTİ
Sanayi üretimi eylül ayında yüzde 3,8 düşüş yaşadı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.1 düşüş gösterdi
SANAYİ ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ EV TEKSTİLCİLERİNİ TEDİRGİN ETTİ
reklam-93-1000x252.jpg
09.11.2016 10:48
SANAYİ ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ EV TEKSTİLCİLERİNİ TEDİRGİN ETTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı.

 

Açıklanan verilere göre, Sanayi üretimi eylül ayında yüzde 3,8 düşüş yaşadı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.1 düşüş gösterdi

 

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre imalat sanayi sektörü endeksi %3,7 azaldı.

 

Sanayi üretiminde beklenti; aylık yüzde 1.4, yıllık yüzde 2.6 artıştı. Ağustos'ta yüzde 9.4 olan aylık sanayi üretimi artışı ise yüzde 8.8'e revize edildi.

 

Mobilya üretiminde düşüş, ev tekstilcilerini tedirgin etti

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış mobilya imalatında gerçekleşti

 

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %20,4 ile mobilya imalatında gerçekleşti.

 

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Sami Aydın, konu ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede “ Sanayi üretim istatistiklerinin düşük çıkması ve de özellikle ev tekstilini çok yakından ilgilendiren, mobilya imalatında yaşanan % 20.4 azalma, gelecek aylar için sektörümüzde tedirginlik yaratmıştır. İç piyasada canlanma getirecek önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesinde fayda görüyoruz. Özelliklede döşemelik kumaş üreticilerini tehdit eden ve üretimi durma noktasına getiren Çin menşeli döşemelik kumaş ithalatına karşı önlem alınmasının, sektörümüze ivme kazandıracağını düşünüyoruz. ” dedi.

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ