reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
YAYGIN AĞRI, UYKUSUZLUK, YORGUNLUK FİBROMİYALJİ HABERCİSİ OLABİLİR!
YAYGIN AĞRI, UYKUSUZLUK, YORGUNLUK FİBROMİYALJİ HABERCİSİ OLABİLİR!
reklam-71-halici-mobil-reklam_7527ced33c617dcd2c12.gif
09.04.2021 10:20
YAYGIN AĞRI, UYKUSUZLUK, YORGUNLUK FİBROMİYALJİ HABERCİSİ OLABİLİR!
Yaygın ağrı, uyku bozuklukları, sürekli yorgunluk hissi Fibromiyalji habercisi olabilir.

 Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nilgün Şimşir Atalay, Fibromiyalji sendromunun en sık 25 ile 55 yaşları arasında görülen, kadınlarda daha fazla karşılaşılan bir hastalık olduğunu anlattı.

 Toplumun yüzde ikisinde görülen bu hastalığın yumuşak doku romatizması olarak tanımlandığını belirterek önemli uyarılarda bulundu.

FİBROMİYALJİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastaların genelde yaygın ve uzun süreli kas, eklem ağrısı yakınmasıyla hekimlere başvurduklarını belirten Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Doç. Dr. Atalay, “Vücudun sağ ve sol yarısında, üst ve alt tarafında olan, boyunda, sırtta, kalça ve omuzlarda olabilen ağrılardır. 

 Ağrı stres, uykusuzluk, nemli ya da soğuk havayla birlikte artabilir. Uykuya dalmakta zorluk, sabah yorgun kalkma, hiç dinlenmemiş olma, huzursuz bacak sendromu, baş ağrısı, ellerde, ayaklarda şişlik, uyuşma eşlik edebilir.

 Bunların yanı sıra sık idrara çıkma, yemek sonrasında karında şişkinlik, kabızlık, ishal gibi bağırsak problemleri, diş sıkma, çene problemleri, kulak çınlaması, dikkat dağınıklığı, odaklanamama, hafıza problemleri, kaygı, depresyon gibi birçok şikayet fibromiyalji hastalarında görülebilir’’ dedi. 

FİBROMİYALJİ’NİN NEDENLERİ NELERDİR?

Fibromiyaljinin nedeninin tam olarak bilinmediğini söyleyen Doç. Dr. Atalay, “Genetik faktörler, otonom sinir sisteminin çalışmasında dengesizlik, daha önce geçirilmiş enfeksiyon hastalıkları, stres, fiziksel ya da duygusal travmalar (Örneğin; trafik kazası, bir yakınını kaybetme), hormonal dengesizlik hastalığın oluşmasına sebep olabilir. 

Ayrıca dokuların yeterince oksijenlenememesi, lenfatik sistemde bozukluk nedeniyle vücuttaki toksinlerin, atık maddelerin yeterince uzaklaştırılamaması, bağırsaktaki bakteri dengesinin bozulması, gluten intoleransı da diğer nedenler olarak gösterilebilir” dedi. 

FİBROMİYALJİ TANISI NASIL KONULUR?

Laboratuvar testlerinin ve görüntüleme tetkiklerinin tanı için anlamlı olmadığını belirten Doç. Dr. Atalay, “Laboratuvar testlerini ve görüntüleme yöntemlerini, Fibromiyalji ile karışan hastalıkları ayırt etmek için kullanırız.

 Fibromiyaljide hastanın öyküsü, klinik ve fizik muayenesi ile tanı koyarız.  Fibromiyalji ile karışabilen, benzer bulguları olan kansızlık, D vitamini eksikliği, tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi), kulunç, kas tutulmaları, multiplskleroz, depresyon gibi hastalıkların göz önünde bulundurulması gereklidir” dedi. 

FİBROMİYALJİ’DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR? 

Fibromiyaljinin hastaların yaşam kalitesini belirgin şekilde bozan bir hastalık olduğunu söyleyen Doç. Dr. Atalay, ‘’Kişi kendisini sürekli yorgun, ağrılı ve keyifsiz hisseder. Bu durum hem hasta hem de hasta yakınları için oldukça sıkıntılıdır.

 Tedavide başarılı olmak için hastanın aktif katılımcı olması gerekir. Öncelikle hastaya hastalığı konusunda bilgilendirme, eğitim verilmelidir. Bu hastalığın kişiyi hiçbir zaman sakat bırakacak ya da yatalak yapacak bir hastalık olmadığı belirtilmelidir. 

Hastada eksik saptanan vitamin ya da mineral varsa bunların takviyesi yapılmalıdır. Özellikle D vitamini, B12 vitamini, demir eksikliği laboratuvar testlerinde saptanabilir. 

Hastanın şikayetlerinin durumuna göre magnezyum, omega3, folik asit takviyesi önerilir. Hastada kansızlık varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Bağırsak florasının düzenli çalışabilmesi için sağlıklı beslenme de çok önemlidir.

 Bu konuda hastalara un, şeker, süt ürünlerinden ve paketli gıdalardan uzak durması, mevsim sebzeleri tüketmesi, bol su içmesi, 
ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ