reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
ANEVRİZMALARDA AMELİYATSIZ TEDAVİ YÜZ GÜLDÜRÜYOR
ANEVRİZMALARDA AMELİYATSIZ TEDAVİ YÜZ GÜLDÜRÜYOR
reklam-22-sinav-reklam.jpg
17.10.2019 15:20
ANEVRİZMALARDA AMELİYATSIZ TEDAVİ YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Aort damarının genişleyip yırtılması sonucu ortaya çıkan aort anevrizması hızla müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor. Tekden Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Burak Tamtekin, anevrizmanın ameliyatsız tedavisi olan “endovasküler stent” hakkında bilgi vererek, doğru tedavi uygulanmadığında hastanın yaşamını önemli derecede etkilediğini söyledi.

 

“ANEVRİZMALARDA AMELİYATSIZ TEDAVİ YÜZ GÜLDÜRÜYOR”

 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Burak Tamtekin, anevrizmanın ameliyatsız tedavisi olan “endovasküler stent” hakkında bilgi verdi. Tamtekin, "10 yıl öncesine kadar açık ameliyatlarla ve yüksek riskler göze alınarak tedavi edilebilen aort genişlemeleri yani anevrizmalar, artık ameliyatsız bir yöntem olan endovasküler stent ile tedavi edilebiliyor.

 

Girişimsel olarak açık ameliyata göre çok daha düşük bir riskle yapılan işlem sonrası hasta normal yaşamına kısa sürede geri dönebiliyor. Büyük damarlarda ortaya çıkan genişleme, normalin 1.5 katına çıktığında anevrizmadan söz edilebilir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan anevrizmada, hastanın yaşı önemli rol oynar.

 

Özellikle 60 yaşından sonra anevrizma riski artar. Belli çapların altındaki anevrizmalar hasta için yüksek risk oluşturmadığından, her anevrizma hastası da ameliyat edilmemektedir. Bu hastalarda cerrahi risk medikal tedavi riski ile karşılaştırılarak karar verilir ve genellikle hastalar düzenli olarak takip edilir. Hastaların takipleri; MR ve tomografi ile yapılır. Damarların çapları belli oranda artıyorsa ya da çapları düşünülenden daha hızlı artıyorsa cerrahi müdahale gündeme gelir" dedi.

 

“HASTALAR KISA SÜREDE İYİLEŞİYOR”

 

Anevrizmada ameliyatsız tedavi dönemi hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Burak Tamtekin "Anevrizma varlığına rağmen düzenli takip altında olmayan hastalarda aniden gelişebilen; damarın iç tabakası ve dış tabakası birbirinden ayrılması, dolayısıyla kanın organ boşluklarına, karın ve göğüs boşluğuna yayılması yaşamı tehdit edebilir.

 

Böyle durumlarda erken müdahale hasta için hayati önem taşır ve acil cerrahi gerekebilir. Ancak bazı hasta gruplarında ameliyat yaşamsal risk oluşturabilir. İleri derecede akciğer hastalıkları ile anestezi alamayacak durumda olan hastalar için ameliyatsız tedavi seçenekleri gündeme gelir. Günümüzde, anevrizmanın ameliyatsız tedavisi “endovasküler stent” yöntemidir.

 

Ameliyatsız olarak gerçekleştirilen işlemde vücutta herhangi bir kesi oluşturulmadan girişimsel olarak yapılmaktadır. İşlem, lokal anestezi ya da sedasyon yöntemi ile uyutma şeklinde uygulanır. Hastanın iyileşme ve normal yaşamına dönüş süresini önemli ölçüde kısaltan bu tedavi yöntemi, klasik cerrahinin yerine tercih edilmektedir" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ