reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
reklam-9-alfa.jpg
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ “SORU HAVUZU” OLUŞTURUYOR
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ “SORU HAVUZU” OLUŞTURUYOR
reklam-8-800_100y.jpg
02.10.2019 16:10
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ “SORU HAVUZU” OLUŞTURUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyonunda belirtilen “Eğitim Kalitesinin Artırılması için Ölçme ve Değerlendirme Yöntemlerinin Etkinleştirilmesi ve “Yeterlilik Temelli Ölçme Değerlendirme Yapılması” hedefleri kapsamında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce “Soru Havuzu” oluşturulacak.

 

Denizli Bağbaşı 80.Yıl Öğretmenevinde gerçekleştirilen ve iki gün sürecek olan soru hazırlama ve reaksiyon çalışmasına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, Pamukkale Üniversitesinden akademisyenler ve soru hazırlamada gönüllü Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilgiler öğretmenleri katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “İlimiz, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün başlattığı örnek soru yayınlanmasına geçen yıl destek veren 42 il arasında yer almaktadır. Genel Müdürlüğün talepleri doğrultusunda belirlenen kazanımlardan soru göndermeye devam etmekteyiz. Bakanlığımızın bu yıl başlattığı okul bazında soru hazırlama çalışmalarına 29 okulumuzu pilot olarak seçmiştir. Yeni dönemde, "Bilgi ve formül ezberleme" gibi işlemlere ihtiyacın kalmayacağı, akıl yürütme, eleştirel düşünme, yorum yapma, çıkarım yapma gibi zihinsel becerilerin ölçülmesini öne çıkaran soruların hazırlanması gerekmektedir.

 

Bugün başlattığımız ve iki gün sürecek olan “Soru Hazırlama Çalışması” ile Denizli’ye özel soru havuzunun oluşturulması, ilerleyen dönemlerde ortak sınav yapılması durumunda buradan soru alınması, Bakanlığımız Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğün ihtiyacı olması durumunda ivedilikle soru gönderilmesi amaçlanmaktadır.

 

Soru Hazırlama Çalışmasına ilimiz 11 ilçesinden, 34 farklı okuldan toplam 41 soru yazma gönüllüsü öğretmenimiz katılarak öğretmen mozaiği oluşturulmuştur. Çalışma Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler branşlarından öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek, ilerleyen zamanda daha çok öğretmen ve daha fazla branş ile benzer çalışmalar yapmak planlanmaktadır. Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Arş. Gör. Melek Öztürk ve Dr.Öğr. Üyesi Eren Can Aybek çalışmamıza akademik destekte bulunmaktadırlar kendilerine de çok teşekkür ediyorum.

 

 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda her alanda 2023 vizyonuyla ilgili çalışmalarımız var. Sayın Bakanımızın üzerinde durduğu en önemli konulardan biri de siz başöğretmenimizsiniz. Öğretmen arkadaşlarımıza bu kadar önem veren bir Bakanımız olduğu için çok şanslıyız.

 

 Bakanlığımızın önem verdiği bir diğer konu ise beceri atölyeleridir. Bundan sonraki süreçte çocuklarımızın ilgi ve kabiliyetlerine göre onları yetiştireceğiz ve yönlendireceğiz. Şu an 1235 adet Beceri Atölyemiz var. Değerli arkadaşlar sizlerin hazırlayarak altına imzanızı attığınız soruların Denizli’mizin göğsünü kabartacağından hiç şüphemiz yok. Çünkü geçmiş yıllarda bunu ispatladık. her birinize emekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Gönüllü olmanız bizleri çok mutlu etti” dedi.

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ