reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
reklam-22-sinav-reklam.jpg
24.09.2019 16:31
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Merkezefendi 13 Nolu Aile Hekimliği Biriminde görevli Aile Hekimi Uz. Dr. Savaş Coşkun, koruyucu sağlık hizmetinde önemli olan aile hekimliği sistemi hakkında bilgi vererek hastalıkların erken teşhisinde ki önemini de 74 yaşında ki hasta Gürhan Yıldırım’ın kalp hastalığının erken evre tespit edilip doğru ve zamanında yönlendirme ile nasıl sağlığına kavuştuğunu anlatarak vurguladı.

 

Merkezefendi 13 Nolu Aile Hekimliği Biriminde görevli Aile Hekimi Uz. Dr. Savaş Coşkun, vatandaşların aile hekimine güvenmesi gerektiğini bazen hayat kurtarıcı erken teşhislerde aile hekimlerinin rolünün büyük olduğunu söyledi.

 

 Coşkun: “Aile sağlığı merkezlerinde bizler kişiye yönelik birinci basamak koruyucu sağlık, tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri; gerektiğinde ilk yardım ve acil müdahale hizmetleri vererek 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşları ile koordineli olarak çalışırız. Buralarda; kronik hastalık takipleri, normal rutin muayeneler; bebek, çocuk, gebe izlemleri, kanser taramaları, ergen ve yaşlı hizmetleri konusunda hastalarımızı bütüncül bir muayene sürecinden geçiririz.

 

Birçok kişi direkt ikinci basamak ya da üçüncü basamakta bir hekime başvurduğunda tekrar kontrolde aynı hekime denk gelemeyebiliyor ya da farklı hekime gidebiliyor. Halbuki biz aile hekimleri hastayı sürekli ve ailesi ile birlikte demografik olarak daha geniş çerçevede değerlendirdiğimiz için bazen hastanın durumuna göre bazı hastalıklardan şüphelenerek erken evrede teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabiliyoruz.

 

Bunlardan biri de 74 yaşındaki Gürhan Yıldırım isimli hastamız ile yaşadığımız durumdur. Hastamız; Aile Sağlığı Merkezimize göğüs ağrısı ve omuz ağrısı şikayeti ile ilaç yazdırma amaçlı başvuruda bulunmuş ve muayene esnasındaki sorgulamalarımızda yoğun ağrı kesici ilaç kullanım öyküsü olduğunu öğrenmiştik.

 

Hastanın önemsemeyip ısrarla ağrı kesici yazdırıp gitme talebine karşılık muayenesini yaptık, kalp grafisini çekerek yapılan değerlendirmede ağrılarının kalp kökenli olduğu ve acilen 2. basamak sağlık kuruluşuna sevki gerektiğini söyledik. Hastamız aynı gün sevk edildiği hastanede acil olarak by-pass ameliyatına alınması sonrasında sağlığına kavuşmuş oldu ve akabinde teşekkür için aile sağlığı merkezimize geldi.

 

Bu yaşadığımız vaka, Aile Sağlığı Merkezlerimizde hemen hemen her gün yaşanan onlarca olaydan sadece bir tanesi olup aile hekimliğinin sadece ilaç yazdırılacak; spor/ ehliyet vs. amaçlı istenen raporlara ‘’sadece bir imza‘’ attırılacak bölümler olarak algılanmaması; tıpta en önemli konu olan koruyucu (hastalığı olmadan önleyici) hekimliğin uygulandığı ve hastalara biyo-psiko-sosyal açıdan bütüncül yaklaşıldığı sağlık merkezleri  olarak benimsenmesi gerekmektedir. Aile Hekiminizin önerilerini yönlendirmelerini dikkate alın ve lütfen sağlığınızda ısrarcı olun” diye konuştu.

 

 

AİLE HEKİMİNİZİ ERKEN TANIYIN!

 

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de maalesef ki alışkanlıklar gereği toplumda aile hekimine sadece ilaç yazdırmak için hastaneye de muayene olmak için gitmek gibi bir algı bulunduğunu halbuki hem koruyucu hekimlikten faydalanmak hem de kısa sürede en yakın yerden sağlık desteği alabilmek için doğru adresin aile hekimleri olduğunu söyledi.

 

Öztürk: “Sağlık Bakanlığımızca birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimi ve aile hekimliği hizmetlerinin önemi konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla ‘Aile Hekiminizi Erken Tanıyın’ iletişim kampanyası başlatıldı. Vatandaşlarımız aile hekimlerine giderek hastalıklardan korunabilir, erken teşhis, tedavi ve kronik hastalıkların takibini yaptırabilirler. Aile hekimlerimiz akut ve kronik hastalıkların tedavi edilmesinin yanı sıra hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla da düzenli sağlık taramalarını gerçekleştiriyor, sağlıkla ilgili konularda danışmanlık hizmeti de sağlıyorlar.

 

Bu nedenle vatandaşlarımızı Aile Hekimliği sisteminin daha verimli çalışabilmesi için Aile Hekimleriyle tanışmaya ve alabileceği hizmetler konusunda bilgi almaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ