reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
DENİZLİ İHRACATI YÜZDE 6 AZALDI…
DENİZLİ İHRACATI YÜZDE 6 AZALDI…
reklam-22-sinav-reklam.jpg
04.09.2019 14:23
DENİZLİ İHRACATI YÜZDE 6 AZALDI…

Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince Ağustos ayında yapılan ihracat yüzde 6 azaldı ve 190 milyon USD oldu.

 

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, ağustos ayında yüzde 4,8 azalarak 252 milyon USD olarak kaydedildi.

 

İhracat Ana Planı Önemli Bir Yol Haritası

 

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

 

“Dünya ticaretinde yaşanan riskler ve belirsizlikler devam ediyor. Özellikle ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarıyla daha da belirgin hale gelen korumacılık eğilimleri, küresel ticaretin seyrine ilişkin beklentilere dair ipuçları veriyor.

 

Küresel ekonominin ivme kaybetmeye başladığı bu dönemde uygulanacak ihracat stratejileri ve eylem planlarının her zamankinden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu noktadan hareketle, 11. Kalkınma Planı’ndaki hedeflerimiz paralelinde Cumhuriyet tarihimizde ilk kez açıklanan İhracat Ana Planı’nın ihracatçılarımız için çok önemli bir yol haritası olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Makine, otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisi sektörlerine yönelik hazırlanan ve aralarında ABD, Çin, Rusya gibi dünya ticaretinde söz sahibi olan ülkelerin yer aldığı 17 hedef ülkeye odaklanılan planda, ülkemiz ihracatındaki payı yüzde 3,5 olan yüksek teknolojili ürün ihracatımızın yüzde 5 seviyelerine çıkarılması hedefleniyor.

 

Küresel ticaretin böylesine dalgalandığı, belirsizliklerin bir türlü sonlanmadığı bir süreçte;  yeni pazarlara, yeni ve katma değeri yüksek ürünler sunmanın öneminin bilincindeyiz”

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ