reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
reklam-9-alfa.jpg
BULDAN, CİTTASLOW'A ADAY
BULDAN, CİTTASLOW'A ADAY
reklam-8-800_100y.jpg
09.06.2019 15:29
BULDAN, CİTTASLOW'A ADAY

Buldan'a koruma altına alınan 164 ev ile 32 sokakta restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Buldan'ın adım adım Cittaslow(a (Yavaş Şehir) ilerlediğini kaydeden Belediye Başkanı  Mustafa Şevik, "Buldan, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Yavaş Şehir kriterlerini taşıyor" dedi. 

 

Buldan'da Selcuklu, Osmanlı hatta Rum mimari özelliğini  günümüze yansıtan,10'un üzerinde farklı mimari özelliğe sahip  164 ev, 32 sokak, 2007 yılında koruma altına alındı.Son 12 yılda, Eski Hükümet Konağı, Cezaevi, Halk Evi, Postane Binası,Beyler Konağı, Zehrenti  Evi, Tarakçı Evi, Tarihi Beyler Evi’nin, Hattat Asımlar Evi’nin, Behçet Uz Konağı gibi 10'larca evin restorasyonu tamamlanarak Buldanlıların hizmetine sunuldu. Ayrıca,koruma altına alınan 32 sokaktan projesi hazırlanan  7'sinde Sokak Sağlamlaştırma çalışmaları hızla devam ediyor. 

 

Buldan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ekrem Uludağ, Peyzaj Teknikeri-Restoratör Zeliha Akyol ve Hande Cirit Künar'dan oluşan restorasyon ekibinin denetiminde gerçekleştirilen Sokak Sağlamlaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Dokuma pazarı sokağının güney ve kuzey cephesi ile  Beyler Sokağında Sokak Sağlamlaştırma çalışmalarının tamamlandığını açıklayan Başkan Şevik,"2007 yılında koruma altına alınan 32 sokaktan 7'si için projelerimizi hazırlamıştık. Projesi hazır olan, Semerci Sokakta çalışmalar devam ediyor.  Fetciler, Türkmenoğlu, Tavacı, Yeşildere Mahallesi, Paşalar Hanı Sokaklarında da çalışmalarımız en kısa zamanda başlayacak" dedi.

 

Buldan, Cittaslow'a aday

 

Buldan'ın sahip olduğu tarihi, kültürel zenginliği, doğal güzelliği  ile Yavaş Şehir'e(Cittaslow) aday olduğunu belirten Başkan Şevik, "Buldan, restorasyon ve sokak sağlamlaştırma çalışmalarımız tamamlandığında Yavaş Şehir kriterlerini taşıyor.Çevre, altyapı, kentsel yaşam, turizm politikalarımız hazır.İlçemiz, Yavaş Şehir, Sakin Şehir unvanlarını hak ediyor" diye konuştu.  

 

 

      

 

           

 

          

 

      

 

           

 

          

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ