reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
GELECEĞİN MİMARLARI BEREKET ENERJİ’DE
GELECEĞİN MİMARLARI BEREKET ENERJİ’DE
reklam-22-sinav-reklam.jpg
23.05.2019 14:28
GELECEĞİN MİMARLARI BEREKET ENERJİ’DE

PAÜ Mimarlık Bölümü, "Endüstriyel İmalatlar ve Yapılar" dersi kapsamında Denizli Sanayi Odası iş birliğiyle düzenlenen teknik gezi ile Bereket Enerji Üretim’in Genel Merkez kampusüne konuk oldu.

  

Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Uçman Altınışık ve Arş.Gör. Dilek Avsan yürütücülüğünde gerçekleştirilen teknik geziye, mimarlık bölümü son sınıf öğrencileri katıldı.

 

1970’li yıllarda Denizli’nin ilk entegre sanayi kuruluşu olarak faaliyete geçen ve 2000’li yıllara kadar bir döneme tekstil sanayi merkezi olarak damgasını vuran 90 dönümlük bir alanda kurulu endüstriyel yapılar, öğrencilerin büyük ilgisini çekti.

 

Kısa adı DEBA olan Denizli Basma ve Boya Sanayi’nin mimar Cengiz Bektaş tarafından projelendirilen yapılarının günümüzde mimarlık ve kültür endüstrisi açısından büyük önem taşıdığını belirten Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Işıl U. Altınışık, üretim mekanlarını inceledikten sonra görüşlerini şöyle özetledi:

 

 “DEBA’nın kapanmasından sonra Bereket Enerji tarafından değerlendirilerek enerji kampüsü olarak kullanılmaya başlanan bu yerleşke, mimarlık ve üretim kültürü açısından önemli izler taşıyor. Bereket Enerji Grubu’nu bu yüzden kültürel dokuyu ve mirası koruduğu için kutlamak gerekiyor. Çünkü, böyle yapılar sahip oldukları tarihsel ve kültürel niteliklerle başlı başına belli bir değer sunduklarından korunmalı ve özel yaklaşımlar geliştirilerek ele alınmalıdır. Denizli’de endüstri kültürünü yansıtan mirasların gelecek kuşaklara taşınması, bizler açısından bir görev ve sorumluluktur.”

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ