reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
PAÜ HASTANELERİ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI
PAÜ HASTANELERİ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI
reklam-8-800_100y.jpg
31.01.2019 21:32
PAÜ HASTANELERİ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

PAÜ Hastaneleri Yeni Tomografi cihazıyla; Denizli’mizde tek, ülkemizde ikinci olan IMR, IDOS ve OMAR özelliğiyle uluslararası kabul gören güvenilir düşük doz Tomografi çekimlerini yapmaya başlayarak bir ilke daha imza atmayı başardı.

 

Radyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ahmet Baki YAĞCI yeni cihaz ile ilgili açıklamalarda bulundu ;Bilgisayarlı tomografi (BT) incelemesi vücudunuzun tamamı ya da bir bölümünün X-ışınları aracılığıyla ve bilgisayar yardımıyla görüntülenmesidir.  Hastanemizde yeni hizmete giren yüksek performanslı 128 kesitli BT cihazı ile düşük radyasyon dozu ve yüksek kalitede görüntüleme sağlanarak  hastalıkların teşhisi çok daha kolay ve hızlı yapılabilmektedir. 


Cihazda mevcut ileri görüntü oluşturma teknolojisi sayesinde, radyasyon dozları %60-80 oranlarında azalırken, görüntü kalitesi eski tekniklere oranla %45 oranında artmakta ve bu da erken teşhiste büyük önem arz etmektedir.

 

Pediyatrik doz protokolleri ile çocuk hasta çekimlerinde hasta güvenliği ön planda olup, hastalık teşhisi için yapılacak olan Bilgisayarlı Tomografi çekimlerde radyasyon dozu çok çok düşük seviyelerde tutulabilmektedir. Ortopedik Metal Artefakt Azaltıcı programı ile ortopedik implanta sahip hastalarda oluşan görüntü bozukluklarının kolayca uzaklaştırılması sağlanarak,  hekime teşhis için yüksek kalitede anlaşılır görüntüler sunulabilmektedir.

 

Kalp ve damar hastaları için milisaniyeler mertebesinde, çok kısa sürede tamamlanan çekimler ile hastanın aldığı radyasyon dozu azalmakta ve hastalıkların çok daha hızlı ve kolay teşhisi için hekimlere 3 boyutlu görüntüleme imkânı sunulmaktadır. Geliştirilmiş ileri seviye damar analiz programları ile anatomik dokular birbirinden kolayca ayrılabilmekte ve yüksek çözünürlükte detaylı görüntüler sunulmaktadır.

 

Radyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. üyesi Furkan UFUK ise şunları söyledi ; Bölümümüzde kalp damar hastalıklarının tanısı bilgisayarlı tomografi (BT) cihazıyla sadece birkaç saniye içerisinde çekilen görüntülerle konulabilmektedir. Halk arasında "10 saniyelik anjiyo" veya "kansız anjiyo" olarak bilinen Koroner BT anjiyografi ile hastalar için konforlu ve rahat bir şekilde kalp damarlarındaki damar sertleşmesi, damar darlıkları, damar tıkanıklıkları ve doğuştan olan damar bozuklukları (koroner arter anomalileri) güvenilir bir şekilde tanınabilmektedir.

 

Koroner BT anjiyografi işlemi sırasında kol damarından verilen ilaç ile kalp damarlarının yaklaşık 10 saniye içerisinde iki ve üç boyutlu görüntüsü elde edilmektedir. Bu sayede kalp damarlarının farklı açılardan değerlendirilmesi yapılabilmekte ve hastalıklarının erken teşhisi mümkün olmaktadır.

 

Yöntem bilindik akciğer veya karın bilgisayarlı tomografi (BT) tetkiklerinden farklı değildir. Ailesinde kalp-damar hastalığı olanlar, yüksek tansiyon hastaları, yüksek kolesterol değerine sahip hastalar, sigara kullananlar ve diyabet hastaları kalp damar hastalığı bulundurma riski yüksek olup bu hastalarda koroner BT anjiyografi güvenilir bir şekilde tercih edilmektedir. Ayrıca kalp damarında stenti olan hastalarda ve baypas ameliyatı olan hastalarda da damar açıklığının değerlendirilmesinde kontrol amacıyla kullanılmaktadır.

 

Tanısal Görüntüleme Birim Sorumluları Oğur Canbaz ve  Osman Can şunları ekledi ;

 Birim olarak bugüne kadar vermiş olduğumuz Radyolojik Tomografi görüntüleme hizmetlerine, yüksek teknolojik donanımlara sahip yeni nesil, 128 kesitli Tomografi cihazımızda eklenerek hızımızı ve kalitemizi arttırdık. Yeni cihaz ile 1 saniyeden az bir zamanda 128 kesit, 8 cm çekim yapabilen cihazımızda, yeni doğan, çocuk, yaşlı ve travmatik hastaların tek nefes tutumunda tüm vücut ve çoklu organ doku incelemeleri hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabilmektedir.                     

 

PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof Dr İbrahim Türkçüer  ilimizde ilk Türkiye’de ikinci olarak bu cihazı kullanmaya başlayarak hastalarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet vermekten mutlu olduklarını söyledi.

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ