reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
ÖZTÜRK, BOZULAN CİHAZLARI BAKANA SORDU
ÖZTÜRK, BOZULAN CİHAZLARI BAKANA SORDU
reklam-93-1000x252.jpg
05.12.2018 15:25
ÖZTÜRK, BOZULAN CİHAZLARI BAKANA SORDU

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli’de bulunan iki PET/CT ünitesinin de arızalı olması sebebiyle aylardır şehir dışına gitmek zorunda kalan kanser hastalarının durumunu ve Denizli’ye yeni bir ünite kazandırılması konusunu meclis gündemine taşıdı.

 

Denizli’de iki tane bulunan ve kanser hastalığı konusunda önemli olan Bilgisayarlı Tomografi ve Pozitron Emisyon Tomografisi cihazlarının bozulması, birçok hastanın şehir dışındaki başka hastanelerde tedavi olmasına neden oldu. Denizli’de yaşanan bu sorunu İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, meclis gündemine taşıyarak,  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

 

 Denizli Milletvekili Öztürk, soru önergesinde Denizli’deki iki cihazın bozuk olduğunu ve bunun için birçok hastanın şehir dışındaki başka hastanelere sevk edildiğini belirterek; “Pozitron Emisyon Tomografisi (PET)  ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) üniteleri kanser hastalarının tanı, evrelendirme, yeniden evrelendirme, tedaviye yanıt ve verilen tedavinin etkinliğinin erken dönemlerde gösterilebilmesi özelliği nedeniyle oldukça önemlidir.

 

Bu üniteler ayrıca kanser hastalarının dışında Kardiyak By-Pass cerrahisi öncesinde canlı kalp dokusu saptanmasında, Epilepsi cerrahisi öncesinde epileptik odağın belirlenmesinde, Alzheimer, Parkinson hastalıklarının tanısında ve diğer demanslardan ayrımında kullanılmasında önemli bir yere sahiptir. Bu ünitelerden Denizli’de 2 adet bulunmaktadır. Birincisi Denizli Devlet Hastanesi bünyesinde diğeri de hizmet alımı şeklinde Pamukkale Üniversitesi Hastanesindedir” dedi.

 

Denizli’ye yeni cihaz alınması gerektiğini belirten Öztürk, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne alınması planlanan cihazında ekonomik gerekçeler ile red edildiğini ve alınmadığını ifade etti. Öztürk, Denizli’de kanser hastalarının yaşadığı bu sorunun biran önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ