reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
BU AMELİYAT DENİZLİ’DE İLK
BU AMELİYAT DENİZLİ’DE İLK
reklam-93-1000x252.jpg
28.11.2018 15:14
BU AMELİYAT DENİZLİ’DE İLK

Denizli Devlet Hastanesi’nde ilk kez sırtüstü pozisyonunda kapalı böbrek taşı ameliyatı gerçekleştirildi

 

32 yaşındaki Halil Tekin böbrek ağrısı şikayetiyle Denizli Devlet Hastanesi Üroloji kliniğine başvurdu. Yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra böbrek taşı saptanan hastanın ameliyat olmasına karar verildi. 

 

Fakat hastanın vertebra (omurga) sorunları nedeniyle yüzüstü pozisyonda ameliyat olması sakıncalı olduğu için hastaya Denizli Devlet Hastanesi’nde ilk kez uygulanan sırtüstü pozisyonda kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı. 2 saat süren ameliyat sonunda hasta sağlığına kavuşturuldu.

 

Operasyonla ilgili bilgi veren Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sıtkı Ün; “Kapalı böbrek taşı ameliyatı böbreğe dıştan endoskopik aletlerle küçük bir delik açıp taşların parçalanarak dışarı alındığı bir yöntemdir.  Bu yöntem çok büyük boyutlu taşlarda kullanılan genel anestezi altında uygulanan bir operasyondur.

 

Vücudun arka tarafında böbrek lokalizasyonunda yaklaşık işaret parmağı kadar bir delikten yapılır. Kesinin çok küçük olması ameliyat sonrası ağrının az olmasına ve iyeleşmenin çok daha hızlı olmasını sağlar.

 

Bu operasyon genelde yüz üstü yapılır.  Ancak değişik sebeplerden dolayı hastanın yüzüstü pozisyonda ameliyat yapılması mümkün olmayabilir. Böylesi durumlarda sırt üstü pozisyonda operasyon yapılabilmektedir.

 

Sırt üstü teknikte kalbin attığı kan miktarındaki düşme, pıhtı atma ve akciğerlerin zor havalanması gibi dezavantajlar görülmemektedir. Hekime de büyük konfor sağlayan teknik sayesinde cerrah hastanın arkasında değil de yanında, hatta oturarak çalışabildiği için kırılan taşlar daha kolay toplanabilmektedir.

 

Böbrek taşı rahatsızlığı nedeniyle hastanemize başvuran Halil Tekin isimli hastaya omurga sorunları nedeniyle yüzüstü pozisyonda ameliyat yapılması sakıncalıydı.  Bu yüzden hastaya sırt üstü pozisyonda kapalı böbrek taşı operasyonunu Denizli Devlet Hastanesi’nde ilk kez başarı ile gerçekleştirerek hastamızı sağlığına kavuşturduk” dedi.

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ