reklam-4-reklam-33-unsal-branda-copy.jpg
TUNCER; “DENİZLİLİ MİLLİYETÇİLİĞİNE DÖNMEMİZ LAZIM”
TUNCER; “DENİZLİLİ MİLLİYETÇİLİĞİNE DÖNMEMİZ LAZIM”
reklam-93-1000x252.jpg
30.10.2018 14:59
TUNCER; “DENİZLİLİ MİLLİYETÇİLİĞİNE DÖNMEMİZ LAZIM”

Denizli İnşaat Malzeme Satıcıları ve İşadamları Derneği (DİMSİAD) Başkanı Murat Tuncer, son yıllarda ekonomi alanında yaşanan krizlerin ülkenin lokomotif sektörü olan inşaat malzemeleri satıcılarını da büyük ölçüde etkilediğini söyledi. Tuncer, Türkiye’de lokomotif sektörünün inşaat değil, milli üretime dayalı sanayi, turizm ya da tarım gibi bu tarz sektörlerin olması gerektiğini ifade etti.

 

Hizmet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Uzun’un sorularını cevaplandıran DİMSİAD Başkanı Murat Tuncer, ekonominin öncü lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe yaşanan sorunları değerlendirdi.

 

“TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİF SEKTÖRÜ ÜRETİME

DAYALI SANAYİ, TURİZM YA DA TARIM OLMALI”

 

Şuan ülke ekonomisinde çok ciddi ekonomik kriz olduğuna dikkat çeken Tuncer “Şu an ki kriz, sektörümüzü de doğrudan ilgilendiriyor. Sektörümüz şu anda Türkiye’deki lokomotif sektörlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

 

Biz bunu inşaat malzemesi satıcıları olarak da, dernek olarak da Türkiye’nin lokomotifini esas alarak inşaat olmaması gerektiğini Türkiye’deki lokomotifin, üretime dayalı sanayi, turizm ya da tarım gibi yani bu tarz sektörlerde olması gerektiğini savunuyoruz. Ama maalesef Türkiye’de ki sistem son 10-15 yıldır hep inşaat üzerinden gitmiştir. Dolayısıyla şu andaki kriz direk inşaatta konut satışlarını etkiledi.

 

Dolar ve Euro’nun artması, inşaat malzemelerindeki kullanabilir hammaddelerinin yurt dışından gelmesiyle birlikte, ürünlerimizde Mart 2018 den bugüne yani 7 aylık bir periyotta yüzde 35 - 40 civarında zam gördü. Maalesef şuan inşaat sektörü çok zor bir durumda.

 

İnşaat yapanlar ya da inşaatı yarım kalanlar verdikleri sözü yerine getirebilmek için mecburen ekonomik krize karşı ellerindeki var işleri bitirmek zorunda kaldılar. Buna bağlı olarak ta bizim gördüğümüz yeni yapılan anlaşmalar ya iptal oldu ya da beklemeye alındı. Bu da bizi krize sokuyor. Çünkü biz malzeme satmak zorundayız. Türkiye’de de dediğim gibi inşaat sektörü paranın çok döndüğü bir sektör. Şuanda gördüğümüz kadarıyla sektörde yüzde 50 civarında bir daralma var. 

 

Konut satışlarında çok ciddi bir azalma var.  Hem ülkemiz hem de Denizli genelinde daha düne kadar binlerce konut satışı yapılabilirken bu oran çok düşük seviyelere geriledi. Tabiki bu satışlara faiz oranlarının çok yüksek olması da büyük etken oldu. Şu anda kredi ile daire satışları zaten yok gibi.  Bankalarda çok kredi vermenin peşinde değiller. Şuanda gördüğümüz kadarıyla şirketler kredi başvurusu yaptığında yüzde 50 nin üzerinde ret alıyor ve bu faiz oranlarıyla da kimse de kredi kullanmadığından bu da bizi doğrudan etkiliyor” dedi.

 

“DENİZLİ’DE SON YILLARDA YER VE

ARAZİ FİYATLARI ÇOK YÜKSELDİ”

 

Denizli’de kriz öncesi ve sonrası yer ve arazi fiyatlarının çok yükselmesinin sektörün yavaşlamasına da neden olduğuna dikkat çeken Başkan Tuncer “Denizli genelimizde son yıllarda yer ve arazi fiyatları çok hızlı bir şekilde beklentilerin üstünde yükseldi. Dolayısıyla daire başına düşen yerden kaynaklanan yani araziden kaynaklanan pay bazı dairelerde 300, 400 bin liraya kadar bugün çıkmış durumda. Dolayısıyla bir yerin üzerine yaptığımız binayı da eklediğimizde 900 bin ile 1 milyon TL arasında daireler satılmaya başlandı. 

 

Yani bu rakamlar tabiki çok yüksek. Şuanda biraz daha fiyatlar aşağı çekiliyor ama benim gördüğüm kadarıyla elinde dairesi olanlar sattığı daireden tekrar bir daire yapma olasılığı çok düşük. Bu durum biz inşaat malzemeleri satanlar içinde aynı, sattığımız bir malzemeyi yerine koyma olasılığımız çok düşük. Buda sektörde büyük sıkıntılara neden olmaktadır’’ dedi.

 

“DÖVİZ KURU SABİTLENMELİ,

FAİZ ORANLI DÜŞÜRÜLMELİ”

 

Sektörün ekonomik krizden kurtulmasının döviz kurunun sabit kalmasıyla mümkün olabileceğini belirten DİMSİAD Başkanı Murat Tuncer ‘’Bizim şuanda bu krizi aşılabilme olasılığımız dolar ve Euro’nun sabit kalmasına bağlı. Ama piyasa tekrar kendini toparlayacak,  çünkü talep var. Bizim yöneticilerimizden iki büyük beklentimi var. Bunlardan ilki döviz kurunun sabit kalması buda bizim bu krizden daha hızlı geçişimizi sağlayabilir. İkinci beklentimiz ise enflasyon oranlarının biran önce aşağı çekilebilmesi ve faiz oranlarının açığa indirebilmesidir’’

 

“DENİZLİLİ MİLLİYETÇİLİĞİNE DÖNMEMİZ LAZIM”

 

Krizden daha az etkilenmek için dışarıdan malzeme alınmaması gerektiğini ifade eden Tuncer, “Bizler Denizli’de mal üretip dışarıya mal satar bir durama gelmeliyiz ki Denizli’nin parası kendi iç piyasasında dolaşabilsin. Biz diyoruz ki Denizli’de bir proje yapılacaksa bunu Denizlili firmalar yapsın.

 

Bu sektörde kullanılması gereken betonundan tuğlasına kadar bütün var olan inşaat malzemelerimizi kendi içimizden tüketmeliyiz. Bu sadece inşaat sektörünü de kapsamamalı. Tüm sektörlerde firmalarımız, işadamlarımız Denizli milliyetçiğine dönmesi lazım. Amaç, Denizli’nin parasını Denizli’ye bırakmak.

 

Ancak böyle bir yerde kendimizi tutabiliriz.  Bununda olabilmesi için bu ülkeyi yönetenlerde bu konularda her il için proje üretmeli. Tabiki bizlerde bu konuda önce üretebilir bir duruma geçmeliyiz. Üretmeden zaten olmaz. Bizim böyle krizlerle karşılaşmamamız için her alanda üretebilir bir ülke konumuna gelebilmemiz lazım” diye konuştu.

 

“HER ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMEK OLMAZ”

 

Mart 2019 da 2.si düzenlenecek olan Emlak ve Yapı Endüstri Fuarı’na büyük katılım sağlamak istediklerini de belirten DİMSİAD Başkanı Tuncer, “Mart ayında tüm firmalarımızla bu fuarda Denizlimizi en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Denizlili firmalarımız burada yer alıp kendilerini daha iyi anlatabilmeli.

 

Artık birazda insanlarımız taşın altına elini koymalı. Bizlerinde bazen insan ve firma bazında çok yanlışlarımız oluyor. Yani biz istiyoruz ki her şey güzel olsun.  Ama kendiliğinden olsun. Benim elimden hiç bir şey çıkmasın, zamanda kaybetmeyim bütün müşteriler bana gelsin ama böyle bir şey yok. Her şeyi devletten beklemek olmaz. Kendimizi her alanda geliştirmeliyiz. Bundan dolayı ki düzenlenecek fuarlar bizlerin tanıtımı ve gelişimi için çok büyük fırsatlardır”dedi.

 

“SONUÇTA BU ÜLKE HEPİMİZİN

GİDECEĞİMİZ BAŞKA YER YOK”

 

“Ülke insanı olarak kriz kelimesini çok kullandığımız için kendi kendimizede bir kriz yaratıyoruz” diyen Başkan Tuncer “Bu kriz olayına çok bağlı kalmamamız lazım. Bu ülke çok krizler gördü, daha ağır krizle gördü, ama ticaret hiç durmadı. Ama bizler ufacık şeylerde bile  ‘kriz kriz’ deyip kendi kendimize kriz yaratıyoruz ve böylece olmayan bir krize de kendimizde var gibi inanıyoruz. Böyle durumları aşabileceğimizi daha çok çalışarak, bir birimize destek olarak göstermeliyiz. Sonuçta bu ülke hepimizin gideceğimiz başka bir yerde yok” dedi.

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ