reklam-82-unsal-branda-copy1.jpg
KULAK ÇINLAMASINA DİKKAT!
KULAK ÇINLAMASINA DİKKAT!
reklam-93-1000x252.jpg
26.09.2018 13:19
KULAK ÇINLAMASINA DİKKAT!

Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Fatih Sarı, kulak çınlamasının (tinnitus),  nedenine göre tedavisinin değiştiğine dikkati çekerek mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurulması gerektiğini söyledi.

 

Son yıllarda kulak çınlaması rahatsızlıklarının arttığını dikkat çeken Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Fatih Sarı, bu rahatsızlığın her 3 insandan birinde görüldüğünü belirtti.

 

Bu tür hastaların çınlama, kimi zaman uğultu, rüzgar sesi gibi bir çok şikayetlerinin bulunduğunu ifade eden Sarı; “Gerçekte dışarıdan gelen bir sesli uyaran olmadan hastanın ses algılamasına kulak çınlaması (tinnitus) denir. Bu ses değişik tonlarda ve özelliklerde olabilir. Hastalar kimi zaman bir çınlama, kimi zaman uğultu, rüzgar sesi veya bir makinenin çalışma sesi gibi tarifte bulunurlar. Bunların hepsine birden tinnitus adı verilir ve neredeyse her üç kişiden biri tinnitustan muzdariptir” dedi.

 

 Kulak çınlamasının sebebinin birçok nedenin bulunduğunu ifade eden Sarı; “Bazı nedenler kötü değildir (örnek olarak küçük bir kulak kiri geçici bir süre tinnitius yapabilir.) Bunun yanında kulak enfeksiyonları, kulakta kireçlenme gibi daha önemli nedenler de olabilir.

 

Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma) veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden (akustik nörinom) dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır.

 

 Allerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, guatr, vitamin eksikliği, kansızlık, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler ve birçok diğer nedenler: bazı romatizma ilaçlan, bazı antibiotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa neden olabilir.

 

 Günümüz dünyasında yüksek ses, tinnitusun muhtemelen en sık rastlanan nedenidir ve işitme kaybına da yol açar” dedi.

 

Bu tür rahatsızlıkları bulunan hastaların detaylı bir muayeneden ve tedavi sürecinden geçmesi gerektiğini ifade eden Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Fatih Sarı; “Tinnitus tedavisi için kullanılan birçok ilaç ve farklı tedavi yöntemi vardır fakat her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle kulak çınlamanız için herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından dikkatli bir muayeneden geçmek ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir” dedi.

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ