reklam-9-reklam-56-seckin1.gif
reklam-64-reklam-62-seckin2.gif
reklam-38-gazeteilan2.jpg
reklam-50-reklam-90-saraybahce-2.jpg
reklam-82-unsal-branda-copy1.jpg
PEV’İN “BEN BİLMEM BEYİN BİLİR” YOLCULUĞU
PEV’İN “BEN BİLMEM BEYİN BİLİR” YOLCULUĞU
reklam-93-ege-vakfi-690x150px.png
03.10.2018 14:02
PEV’İN “BEN BİLMEM BEYİN BİLİR” YOLCULUĞU

Türkiye Zekâ Vakfı’nın 2013 yılından bu yana her yıl düzenlediği “Zekâ ve Yetenek Kongresi”nin altıncısı ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde gerçekleşti.

 

Özel PEV Okulları da yönetici kadrosu ve farklı kademelerden öğretmenleri ile akıl, zekâ ve yetenek alanlarındaki birikimlerin farklı bakış açılarıyla yansıtıldığı bu kongrede yerini aldı.

 

Bu yıl “Ben bilmem beyin bilir” sloganıyla gerçekleştirilen kongre, ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Yılmaz Tüzün’ün, ulusal ve uluslararası alanda zekâ oyunlarıyla tanınan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı’nın ve aynı zamanda Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasıyla başladı.

 

Eğitimde sadece bilgi odaklı bir müfredat ya da sınav sistemi yerine; yaratıcılığı, zekâyı, yetenek ve beceriyi de merkeze alan bir eğitim yaklaşımının savunulduğu kongrede zekâ ve yetenek kavramlarının doğru anlaşılmasının insanın mutluluğu ve birlikteliği açısından büyük önem taşıdığı fikri üzerinde duruldu.

 

Kongrede önemsenen konulardan biri de gelişen teknoloji karşısında insanların mesleki değişimler yaşaması ve buna bağlı olarak robotlaşan dünyada insani becerilerin önemli hale gelmesiydi. Kongre boyunca PEV öğretmenleri alanlarında uzman eğitimci, sanatçı ve yöneticilerin sunumlarına katıldı.

 

PEV öğretmenleri, “gazeteci ve yazar Ali Saydam’ın “İlişki ve İletişimde Akıl ve Zekânın Rolü”, Deniz Bayramoğlu’nun moderatörlüğünde yürütülen Bager Akbay, Bedri Bayram, Mert Fırat ve Jack Ojalvo’nun konuşmacı olduğu “Zekâ ve Yetenek Kavramlarının Yeniden Çerçevelenmesi”,Boğaç Şimşir’in “ İnovasyon- Yaratıcılık Ötesi”, Dr. Burak Karabey’in “ Çocuklar Sayıları Hisseder mi?”,  Müjdat Ataman’ın “ Öğrenme Heyecanı ve İçsel Gerilim” ve Uğur Batı’nın “Maslow Yanılıyordu: İnsan Su İçerek, Yemek Yiyerek Hayatta Kalmadı, Bunu Birlikte Kalarak Yaptı”  gibi daha birçok sunum vurgusu zekâ ve yeteneğin duygusal ve kültürel boyutlarının da tartışıldığı konuşmaların paydaşı oldu.

 

Birbirinden farklı sunumları dinleyen PEV öğretmenleri, sunum aralarında konuşmacılarla sohbet ederek öğrenmekten, sorgulamaktan, farklı insanlar ve düşüncelerle karşılaşmaktan büyük keyif aldıklarını dile getirdiler.

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ