reklam-9-reklam-56-seckin1.gif
reklam-64-reklam-62-seckin2.gif
reklam-38-gazeteilan2.jpg
reklam-81-reklam-79-img.jpg
“Köpek eğitimi ve davranışları” semineri yoğun ilgi gördü...
PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen ‘Köpek Eğitimi Ve Davranışları Semineri’ yoğun ilgi gördü.
“Köpek eğitimi ve davranışları” semineri yoğun ilgi gördü...
reklam-93-ege-vakfi-690x150px.png
15.02.2017 21:55
“Köpek eğitimi ve davranışları” semineri yoğun ilgi gördü...

PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen ‘Köpek Eğitimi Ve Davranışları Semineri’ yoğun ilgi gördü.

 

Köpek Eğitmeni ve PAÜ Öğrencisi Dilek Uzunyoloğlu ile Veteriner Hekim Tolga Özer tarafından düzenlenen seminerde, köpek severlere Doğru Köpek seçimi, İtaat eğitimi, Köpekler nasıl eğitilir, Köpeklerin Vücut Dili Ve Davranış Şekilleri konularında ayrıntılı bilgiler sunuldu.

 

Seminerin önemli konuklarından Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu Başkanı Dr. Ümit Özkanal da seminerde yaptığı konuşmada; “Türkiye’de 2006 yılında kurulan Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu ( KIF ) amacı, ülkemize ait köpek ırklarının (Kangal, Akbaş, Anadolu Mastifi, Kars Köpeği, Türk Kopoyları, Sultan Tazısı ve başkalarını içermektedir. ) uluslararası platformda ülkemiz adına tescil edilmesinin sağlanması, FCI’ca kabul edilmiş diğer köpek ırklarına mensup köpeklerin FCI (Fédération Cynologique Internationale) üyesi kurumlarca tüm dünyada uygulanmakta olan üretim kriterleri ile üretimlerinin yapılmasını sağlamak ve kayıt altına almaktır.

 

Kayıt altına alınan köpeklere düzenlenen Soy Kütük Belgeleri (Şecere) üzerinde yazan bilgiler Dünya ‘da FCI üyesi 86 ülke ve FCI anlaşmalı 3 ülkede (Amerikan Kennel Club (AKC) , Canadian Kennel Club (CKC) ve İngiliz Kennel Club (KC)) doğruluğu kabul görmektedir.

 

Sonuç olarak Üretici-yetiştirici ve köpek sahiplerinin sorumluluklarının yerleştirilesi ile ülkemizde sokak köpeği kavramın da zaman içinde ortadan kalkacağını bilmekteyiz.

 

Şu anda Federasyonumuza üye Irk Derneği sayısı 25 e ulaşmış ve üye sayımız her gün yeni kurulan ve Federasyonumuza üye olmak için başvuruda bulunan yeni dernekler ile artmaktadır.

 

Federasyonumuz kuruluşundan itibaren soy kütüğü uygulamasına temel teşkil eden Kayıt Organizasyonları, üretim faaliyetlerinin kontrolü açısından gerekli olan Irk Standartları Değerlendirme Organizasyonları ve Irk Standartları Uygunluk / Köpek Irkları Güzellik Yarışmalarını, Seminerler, dernek ve köpek severlerden gelen talepler ile yurdun birçok yerinde bu faaliyetler programlı olarak yapılmaktadır.

 

Bu yoğun çalışma ile KIF Soy Kütüğüne kaydedilen köpeklerin sayısı her gün hızla artmakta ve ayrıca yerli ırkların gerçek, yozlaşma olmamış durumları ile FCI nezdinde ülkemiz adına kaydedilmelerini sağlamak için gerekli olan ırk standardı hazırlanması ve gen haritası tespit çalışmaları Kangal Çoban Köpeği ve Akbaş Çoban Köpeği Irkları için başlatılmış, Kangal Çoban Köpeği Irkı ile standart belirlenmiş ilgili çalışmalar tamamlanacak duruma gelmiştir.

 

KIF Türkiye`de çok önemli olan bir gerekliliği yerini getirmekte ve ülkemizde pek çok ilke imza atarak yoluna devam etmektedir.” dedi


Seminerden sonra katılımcılara seminere katılım belgeleri Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu Başkanı Dr. Ümit Özkanal tarafından takdim edildi.

 

ETİKETLER
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan Denizli Haber Ajansı - Denizli'nin Haber Kaynağı sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum yazılmamış. YORUM YAZ